דברו איתנו ב-WhatsApp טל: 052-8022374

תה אולונג

אנשים רבים לא מבינים מיד מה הוא תה אולונג, ומאמינים שמדובר בסוג של תה. בואו נמנע מהטעות הזו. אולונג זוהי קבוצה שלמה של תה. תה אולונג גדל במחוזות הדרומיים של סין. וכל אחד מהמחוזות האלה מייצר את הזנים של תה אולונג משלו. לדוגמא, ישנו תה אולונג של גואנגדונג - האולונג הגדל במחוז גואנגדונג. או אולונג דרום פוג'יאן - תה אולונג הגדל בדרום מחוז פוג'יאן. אגב, טייה גואן יין האגדי נחשב אולונג דרום פןג'יאן. או, למשל, אולונג צפון פוג'יאן (הדה הונג פאו המפורסם, שוי סיאן ורואוג'וי). לא בלבלתי אותכם עם שמות מורכבים? כולם הצליחו לקרוא אותם נכון מפעם הראשונה? )) אז נמשיך…

 

יש הרבה זנים של תה אולונג. כל זן נקטף מסוג שיח משלו. לדוגמה, אולונג טייה גואן יין נקטף מ"מאו סי" (毛蟹 Máoxiè). אולונג דה הונג פאו נקטף מ"דה הונג פאו" (大红袍 Dàhóng páo).

ניתן לחלק את האולונג לשתי תת-קבוצות. קבוצה של אולונג בהיר וקבוצה של אולונג כהה. כל תה אולונג שהוא בצבע ירוק, שייך לקבוצה של הבהירים, כל תה אולונג שהוא בצבע כהה שייך בקבוצה של אולונג כהה. 

טייה גואן יין - אולונג בהיר, דה הונג פאו - אולונג כהה.

 

טריות היא אינדיקטור קריטי עבור אולונג בהיר. תה שכזה מאוחסן באריזות ואקום ובמקרר בטמפרטורה של 18- מעלות. לעומת זאת, עבור אולונג כהה הטריות לא חשובה. נהפוכו, ככל שהאולונג הכהה מבוגר יותר, כך הוא עשיר יותר (בדיוק כמו יין). אולונג כהה מאוחסן בטמפרטורת החדר, והדרישה היחידה היא שהחדר יהיה יבש. (הלחות בדרום מזרח סין היא האויב העיקרי של התה). כמובן שגם האריזה אמורה להיות סגורה היטב. 

אז מה בעצם מאחד את שתי הקבוצות השונות הללו לקבוצה אחת של תה אולונג? כמובן, אופן הייצור. כל תה אולונג -גם בהיר וגם כהה - הוא תה חצי מותסס. ובמשך תהליך הייצור הוא חוטף חזק! חוץ מזה, תה אולונג אינו עשויי מניצנים כמו תה ירוק או לבן, אלא מעלי התה עצמם. 

 

ראשית, חומר הגלם שנאסף מאווררים באוויר הפתוח עד שהעלים מתחילים להאדים בקצוות. לאחר מכן עלי התה נטענים לתוך תופי במבוק גדולים, ומפותלים בתוכם באופן פעיל במשך 15-20 דקות. אחרי זה מניחים אותם על מגשים ומשאירים בחדר חשוך במשך כל הלילה. למחרת מוציאים אותם ומתחילים למעוך. מועכים את העלים באופן זריז וחסר רחמים במכונות מיוחדות וגם באופן ידני. עוטפים אותם ב"כדורים", מרסקים, לוחצים עליהם, מרסקים שוב… 

המשמעות של כל המניפולציות הללו היא לשחרר את כמות המיץ המקסימלית מעלה התה. לאחר מכן צולים את עלי התה בתנורים מיוחדים. העלים מתייבשים ותהליך התסיסה נעצר. 

תה אולונג כהה הוא תה ייחודי, מכיוון שהשלב האחרון של ייצורו, לאחר תסיסה עמוקה, הוא עישון על פחם. מכאן הצבע החום הכהה של העלה, ובעת החליטה, ניחוח סתווי סמיך עם תווים עציים. 

 

אולונג בהיר אינו מעושן על גחלים, החליטה שלו בצבע מוזהב מושלם בטעם קליל, עם גוון פרחוני עדין ולפעמים פירותי. החליטה ממש אביבית.

תה אולונג זהו עולם גדול עם מגוון אדיר של ריחות וטעמים. תה אולונג, מה שהוא לא יהיה - בהיר או כהה - זה תמיד וואו וואו! תה אולונג שולט!

X